PREOTUL MIRCEA JIANU

PREOT ICONOM STAVROFOR
A SLUJIT LA PAROHIA CAMINEASCA IN PERIOADA 1961-1996

      Preotul MIRCEA JIANU a fost numit la Parohia Camineasca dupa decesul parintelui Gheorghe Burca. A gasit biserica cu stranele arse, fresca distrusa si un strat gros de funingine care acoperea toata pictura interioara, datorate unui incendiu mocnit despre care nu cunoastem amanunte. Comunitatea Parohiei a intampinat noul preot cu dragoste si speranta ca o va indruma pe Calea Sfanta si va randui Sfanta Biserica. Avand obarsia in satul Bila, preotul Mircea Jianu s-a simtit aproape de sateni si, cu ajutorul contributiei acestora, intre anii 1962-1963, a reusit sa repare si sa restaureze Sf. Biserica, redandu-i lumina interioara care a patruns si in sufletele credinciosilor. Pentru a restaura picturile, a apelat la Prea-Cuviosul Parinte, pictor Gheorghe Ciobanu, de pe langa Mitropolia Bucuresti. In acelasi timp s-a realizat instalatia electrica, racordarea la energia electrica a bisericii si reparatii exterioare ale acoperisului. In infaptuirea sa, preotul a avut sprijinul preotesei Maria Jianu, a familiei Vasile si Elena Cringus, a lui Sfetcu Ion, ca electrician si a altor familii care au contribuit financiar, cu munca si cu alimente pentru muncitori.
      Ca recunoastere a implicarii in reparatiile Sfantului Lacas, Episcopia l-a desemnat pe preotul Mircea Jianu ca preot Iconom, cu brau albastru.
      Dupa douazeci de ani, in perioada anilor 1980-1983, cu subventii de la Protoieria Giurgiu si cu contributii ale satenilor, s-a renovat din nou biserica, dar si casa parohiala, deoarece cutremurul din 1977 le produsese multe stricaciuni. S-au realizat la Sf. Biserica lucrari de subzidire si un soclu exterior trainic, s-au refacut fatada si acoperisul, se revine asupra picturii si s-au pictat stalpii interiori de sustinere. Pictura a fost realizata de Daniela Dragnea, pictor bisericesc, ea insasi fiica de preot. Oamenii de nadejde ai satului s-au alaturat la marea lucrare, printre acestia fiind Epitropul Ion Bengescu, Marin Bengescu, cel cunoscut sub numele Nidelea, Ion Neciu si multi in prezent in viata, sau altii dusi la Cele Sfinte, pe care ii rugam sa ne ierte ca nu ne mai amintim numele. Gospodinele satului au asigurat pe rand hrana lucratorilor. Odata savarsita lucrarea, Inalt Sobor preotesc si Prea-Cucernicul Parinte Protopop de Giugiu au Sfintit biserica, eveniment la care au participat toti credinciosii din localitate.
      Pentru activitatea sa deosebita, Preotului Mircea Jianu i s-a acordat distinctia de Preot Iconom Stavrofor, precum si Crucea Pectorala, pe care a purtat-o in viata cu evlavie si care l-a insotit in nefiinta.
      Avand preoteasa bolnava, preotul Mircea Jianu se pensioneaza, dar il slujeste pe Dumnezeu in biserica din Parohia Camineasca pana in 1996, cand reuseste sa isi gaseasca un successor in persoana preotului Stelian Dutu, caruia ii preda Sfanta Biserica in buna stare.
      Preotul Mircea Jianu, care si-a dedicat fiinta slujindu-L pe Dumnezeu in biserica Parohiei Caminesca, se intoarce aici in iulie 2007 pentru a-si lua ramas bun de la enoriasi si pentru a-si ocupa locul de veci. Vesnica pomenire si pioasa amintire.