RUGĂCIUNI PENTRU VINDECAREA DE BOLI GRELE ȘI CANCER ALE SFÂNTULUI PATAPIE

Rugaciuni pentru vindecarea de cancer

Multi sfinti au dovedit darul si puterea vindecarii de boli. Astfel, cand naufragiul l-a silit pe Sfantul Pavel sa poposeasca in Malta, tatal lui Publius, capetenia insulei, era bolnav de friguri si de urdinare de sange. Intrand la el, apostolul s-a rugat si punanadu-si mainile deasupra sa omul s-a vindecat. Vreme de 3 luni cat a zabovit in Malta, n-au incetat vindecarile iar oamenii l-au cinstit pe Sfantul Apostol pentru puterea ce izvora din el.

Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica (11 aprilie) a vindecat de epilepsie pe o copila din satul Muereasca (langa manastirea Frasinei ) si pe fiul mesterului Costache care zidise catedrala episcopala din Ramnicu- Valcea si manastirea Frasinei.

Sfantul Dimitrie Izvoratorul de Mir (26 octombrie) vindeca pe cei carora le curge sange din nas si pe cei care au bube pe trup.

Sfantul Ioanichie cel Mare ( 4 octombrie) a vindecat desele hemoragii ale staretului manastirii Agavrilor.

Sfantul Constantin Iudeul ( 26 decembrie) tamaduieste de hernie strangulate.

Cuviosul Partenie, episcopul Lampsacului (7 februarie) vindeca de boala cancerului iar Cuviosul Patapie (8 decembrie) a vindecat o femeie de cancer la san si un barbat de hidropizie.

Sfantul Macarie, egumenul Pelekitului (18 august) si Cuviosul Ioan Hozevitul (3 octombrie) au vindecat boli incurabile.

Cuviosul Macarie Egipteanul (19 ianuarie) a vindecat de boala lacomiei la mancare si bautura.

Sfantul Dimitrie cel Nou (27 octombrie) de ciuma.

Sfanta Mucenita Marina(17 iulie), Sfantul Stelian (26 noiembrie), Cuvioasa Parascheva cea Noua (14 octombrie) si Sfantul Mucenic Elefterie (15 decembrie) de dureri de cap.

Rugaciuni
Din slujba Cuviosului Patapie
(8 decembrie)

Parinte Patapie,luminator din Egipt, ai stralucit luminand pe cei de sub soare, cu sclipirile minunilor, alungand intunericul bolilor celor stricatoare de suflet si risipind negura demonilor. Si acum roaga-te, sa se daruiasca sufletelor noastre pace si mare mila.

Slava … Si acum …

Izbavitorul Cel ce da lumii izbavire de blestemul cel de demult din tine Se naste Fecioara, facandu-se om. Acela a facut pe Cuviosul Patapie izvor de vindecare tuturor celor ce alearga catre dansul cu credinta.

Icos

Sicriul tau, intelepte, izvoraste tamaduiri tuturor, din care credinciosii luand se izbavesc de multe boli ale sufletului si ale trupului. Pe care si eu ticalosul, incercandu-le m-am izbavit de cei ce ma asupresc. Pentru aceasta laud acum ajutorul tau si povestesc lamurit cum intampini pe cei ce vin la tine: ca tu te-ai aratat ajutator tuturor, celor ce sunt in nevoi, Patapie, Cuvioase.

Vindecat-ai, de Dumnezeu fericite, cu dumnnezeiasca lucrare, suferintele de tot feluel ale multora din cei bantuiti de boli si cu dumnezeiestile chemari ai alungat cetele viclenilor demoni de la cei ce cantau: “Binecuvantat esti, Dumnezeul parintilor nostri”.

Toate facandu-le dupa cuviinta spre slava lui Dumnezeu usurezi cu adevarat toata durerea celor ce sufera.

Pentru aceasta te laudam pe tine, Cuvioase, ca pe un prieten al Stapanului.