RUGĂCIUNEA SFÂNTULUI IERARH MARTIR ANTIM IVIREANUL CĂTRE NĂSCĂTOAREA DE DUMNEZEU

Stapana, de Dumnezeu Nascatoare, Imparateasa cerului si a pamantului, cinstea si slava crestinilor, ceea ce esti mai inalta decat cerurile si mai curata decat soarele, fecioara prealaudata, nadejdea celor fara de nadejde si linistea celor batuti valurile pacatelor, cauta supra norodului tau, vezi mostenirea ta, nu ne lasa pe noi pacatosii ci ne pazeste si ne mantuieste de viclesugurile diavolului, ca ne-au impresurat scarbele, nevoile, rautatile si necazurile. Da-ne mana de ajutor, Fecioara, ca pierim. Indura-te de noi, ca pe tine te avem ajutatoare si la tine nadajduim, ca prin rugaciunile tale cele preaputernice si nebiruinte sa-L imblanzesti pe Fiul tau asupra noastra, sa-Si intoarca mila Sa cea bogata spre noi si sa ne invredniceasca pe toti a petrece viata cinstita, curata si fara de prihana, ca intr-un glas si cu o inima pe Dansul sa-L marim iar tie sa iti zicem: “Bucura-te ceea ce esti plina de dar, Domnul este cu tine”. Amin.